Шарена салата

7 април, 20120
[arena

Потребни состојки:

  • 100 гр. шунка
  • Зелени маслинки
  • Сол и црн пипер
  • 100 гр. варен грашок
  • 2 сецкани моркови
  • 100 гр. варена пченка
  • 100 гр. сирење
  • 100 гр. варено пилешко месо
  • 1 шоља сварен ориз

Припрема:

Исцедете го оризот, измијте го со ладна вода и повторно исцедете го.

Во оризот додадете ја сецканата шунка, морковот, сецканите маслинки, грашокот, пченката, сирењето исецкано на коцки, пилешкото месо исецкано на коцки.

Посолете, наросете црн пипер, додадете малку масло и ситно сецкан магдоност. Промешајте ја салатата и послужете ја во чинија за салата. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/