Шпанска пита

9 декември, 20120
pita

Вкусен појадок кој нуди огромно задоволство…

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

100 грама сланина

100 грама шунка

100 грама кисели краставички

100 грама рендан кашкавал

100 грама брашно

4 јајца

За подобар вкус се предлага :

1 варен морков

100 грама варен грашок

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сланината, шунката и краставиците исечкајте ги на коцки. Кашкавалот и морковот изрендајте ги и додадете ги во смесата.

Од 4 белки изматете цврст шлаг.

Изматете 4 жолчки, додадете ги сланината, шунката и краставичките.

Во смесата додадете ги и грашокот, брашното и шлагот од белките.

Сите состојки убаво измешајте ги. Смесата налејте ја во претходно наместен и со брашно посипан плех за печење. Печете на 220 степени целзиусови околу половина час.

Кога ќе се олади питата, исечете ја на коцки и по можност сервирајте со кисело млеко.

Уживајте во вкусот!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber