Слабејте со житарици и протеини

1 февруари, 20120
Charming woman enjoying a bowl of cereals while standing

Урамнотежената исхрана која на организмот му ги дава сите важни хранливи материи може да ни помогне да ослабнеме, но и да ја задржиме добрата линија.

Американската академија за нутриционизам и диететика им препорачува на жените исхрана составена од житарици од цело зрно (три оброка по 28 грама), млечни производи (три безмасни или малку масни оброци од по 30 грама), протеини (140-170 грама безмасно месо, како на пример пилешко или риба), овошје (300 грама) и зеленчук (400 грама).

Експертите тврдат дека со следење на ваков начин на исхрана може да се постигне и да се одржи саканата тежина.

Освен тоа, се препорачува во исхраната да се вклучи железо, калциум, витамин Д и фолна киселина, а да се избегнува алкохол и цигари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma