Тава со зелечук и пиво

26 ноември, 20120
tava

Потребни состојки:

 • 600гр месо од свински бут
 • 2 главици кромид
 • лажица концентрат од домат
 • лажица брашно
 • 3 лажици слатка зачинска пиперка
 • 6дл пиво
 • лажица сецкан рузмарин
 • лажица маст
 • сол
 • бибер
 • 150гр кисела павлака

Начин на подготовка:

Месото исечете го на помали парчиња, посолете и пропржете на путер. Додадете исецкан кромид на ребра и динстајте уште малку. Потоа додадете доматен концентрат, брашно, црвен пипер, бибер и рузмарин и додадете пиво. Покријте го на тивок оган динстајте 40 минути. Кога месото ќе омекне, извадете го и оставете го на топло, а сосот испасирајте го и во него додадете кисела павлака. Вратете го месото во сосот и послужте го топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber