Толедо – Градот на Кралевите

1 мај, 20120
u9m08

Прогласен за национално богатство на Шпанија. Овој мал град ќе Ве маѓепса со својата чудесна убавина. Легнат во прегратките на преубавата река Rio Tajo и Кастињските брда, недалеку од главниот град Мадрид, парче земја со убавина за сите сетила.

Толедо некогаш бил главната престолнина на кралството Шпанија. Се смета за религиозниот центар на многу култури. Разноликата архитектура, од Готска до Барокна, испреплетените религии низ вековите, местото каде Христијаните, Мауримите и Евреите живеат во вековен мир и соживот, преставува вистински пример како треба да сочува се она што го создавало човечката рака. Шармантни улици испреплетени во наживописен лавиринт создаваат чуство дека шетате низ далечното минато на кралевите и принцезите…

Романтиката, испирацијата за животот, вкусовите на шпанската национална кујна се најмалку што можете да го очекувате од  „La Ciudad Imperial” – Градот на кралевите.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber