Торта од бело пилешко месо

8 април, 20120
torta belo

Потребни состојки:

  • 5 пилешки стекови
  • 2 павлаки
  • 600 гр. кашкавал
  • 4 јајца
  • Малку брашно
  • Сол и црн пипер
  • 4 лажици путер
  • 2 компира
  • Вегета

Припрема:

Зачинете ги стековите со сол и црн пипер. Изрендајте го кашкавалот. Од павлаката, 2 јајца, лажица брашно и малку зачин направете прелив.

Огноотпорниот сад добро намрсете го со путер. Секој стек извалкајте го во брашно, па во останатите изматени јајца, па во ренданиот кашкавал. Наредете ги стековите во садот, додадете ги исецканите компири на коцки, па прелијте ги со преливот. Печете 50тина минути на температура од 150 степени целзиусови. Добар апетит!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi