Тортилја со спанаќ и печурки

28 јануари, 20120
Spinach-Mushroom-Scrambled-Egg-Wrap-2-699x1024

Доколку ви здосадија истите појадоци секој ден, еве еден брз и лесен рецепт.

Што ви треба:

Тортилји палачинки кои можете да ги купите готови, а ги има со различен вкус и големини

Половина чешне лук

2 јајца

Неколку листови спанаќ

Сол и бибер

Рендан чедар кашкавал

2 супени лажици павлака

Путер

Свежи печурки

Исецкајте ги прво печурките и лукот. Потоа ставете го путерот да се загрее во тава и додадете ги исецканите печурки и лук да се зготват на средна топлина, промешајте ги неколку минути. Потоа изматете ги јајцата во друг сад и зготете ги многу кратко. Извадете ја тортилјата и премачкајте ја со малку путер и павлака, на едната страна наредете ги печурките со лук, а на другата јајцата. Додаете сол и бибер, а потоа и спанаќ. По желба можете да додаете и свеж домат. Завиткајте се во тортилјата и уживајте во вкусот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma