Вкусен колач со варена круша

20 декември, 20120
kolac

Најпрво сварете ги крушите. За оваа постапка потребно ви е:

* 6 круши излупени

* 2  четвртини вода

* 3 чаши гранулиран шеќер

* 2 ванила во зрна

* 1/ 2 лимон

*  анасон

* 3 стапчиња цимет

1. Наполнете тенџере со 2 четвртини вода. Исцедете го лимонот во водата, па потоа додадете шеќер, ванила зрнца, анасон и цимет стапчињата. И исцедете ја кората од лимонот исто така.

2. Ставете го да врие на висока температура. Кога шеќерот ќе биде растворен додадете ги крушките.

3 .Излупените круши нека вријат 25 минути.

Направете го “креветот” на крушите. За него ви е потребно:

1 пакување путер

1 јајце измешано со 1 лажица вода

брашно по потреба, колку да можете да го измесите тестото.

1.  Тестото ставете го во еден подмачкан плех. Загрејте ја рерната на 425 степени.

Оставете нека се пече. Откако ќе зарумени, извадете го и оставете нека се олади. На крајот наредете ги крушите и декорирајте ги со гранчиња нане и изрендајте чоколадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber