Вкусна пилешка супа со лимон

27 март, 20120
pileska

Потребни состојки:

150 гр. ориз

Сол и бибер

6 пилешки стека

2 лажици масло

2 чешниња лук

1 главица кромид

1 лажица вегета

2 лажици ситно сецкан магдонос

2 лимона

Припрема:

Месото исечете го на коцки, зачинете го и пропржете го. Додадете го ситно сецканниот лук и кромид и повторно пропржете. Додадете го оризот, кратко пропржете, додадете 2 литра вода и гответе околу 15 минути.

Кога супата ќе се свари, додадете рендана кора од 1 лимон, ситно сецкан магдонос, сол, црн пипер, вегета и сок од 2 лимона. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi