Во Авганистан направен најголемиот Куран, тежок 500 килограми!

17 јануари, 20120
AFGHANISTAN-EDUCATION-LITERATURE-LIBRARY

Авганистански калиграф после пет години работа успеал да го направи најголемиот Куран на светот, за да покаже дека богатството и традицијата на авганистанксата култура можеби се оштетени во текот на 30 годишната војна, но не и уништени.

Книгата со димензии 2,28 метри и 1,55 метри ширина е прогласена за н ајголема света исламска книга, пренел културниот центар во Кабул.

Книгата тежи 500 килограми, а за изработка на нејзините 228 страници и корица била користена кожа од кози. Изработката чинела половина милион долари.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber