Во Босна и Херцеговина живеат 193 стогодишници! :)

4 јануари, 20120
2

На територија на Босна и Херцеговина на крајот на минатата година живееле 192 луѓе кои имале 100 или повеќе години. Од нив 131 се жени, а 62 биле мажи кои достигнале живот од еден век, покажале податоците од агенцијата за лична идентификација во БиХ.

Најстариот жител е жена која живее во општината Шипово во Република Српска. Родена е 1903 година.

Виц:

Се шетаат Германец, Американец и Босанез и наидуваат на ѓаволот.

Ѓаволот им дал предлог: Секој од вас нека фрли нешто во рекава, а јас ќе го најдам за максимум 1 час. Ако успеам ќе го убијам тој што го фрлил предметот, ако не вие мене убијте ме.

Сите се согласиле. Прв на ред е германецот, тој фрлил шајка. Нурка ѓаволот и после пет минути излегува со шајката и го убива германецот.

По него,  американецот фрлил јадица, нурка ѓаволот, за 15 минути излегува и повторно ја пронашол, па го убил и американецот.

На крај дошол босанецот, фрлил нешто кое никој незнаел што е. Нурка ѓаволот, бара, бара, бара и после пет часа излегол од водата и му рекол:

–   Дoбро го признавам поразот, убиј ме, но прво кажи ми што фрли во водата?

Босанецот одговорил: Па шумеча таблета.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber