Во Израел растат црни домати! Ајде може ќе јадеме и розеви банани! :)))

5 февруари, 20120
7

Израелските фармери на земјоделскиот саем Арав ја претставиле својата нова сорта, црни патлиџани.

Новиот патлиџан наречен „цена галаксија“ го развиле експерти од компанијата “Tehnological Seeds DM”, кои тврдат дека темната боја е резултат на посебен пигмент кој потекнува од боровницата.

Пигментот е осетлив на светлина, па затоа колку подолго седи доматот на сонце толку потемен станува.

Црвниот патлиџан кој инаку од внатре е црвен, содржи висока концентрација на антиоксиданси и витамин Ц.

Црниот патлиџан првенствено е наменет за луксузните хотели, а во супермаркетите треба да се појави во текот на оваа година.

Ова не било единствената необична сорта претставена на саемот, имало и црвени лиомони и виолетови моркови.

httpv://www.youtube.com/watch?v=y69-0dDDLSM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber