Во Мароко пронајдени метеорити од Марс?!!!

19 јануари, 20120
ybjh67

Последниот познат марсковски метеорит кој паднал на земјата е од 1962 година. Научниците веруваат дека пред милиони години некое големо тело удрило во Марс, предизвикувајќи исфрлување на камења.

Научниците од НАСА тврдат дека во Мароко биле пронајдени делови од меторити кои водат потекло од Марс. Тие навеле дека камењата биле пронајдени кон крајот на декември месец во 2011 година, а анализата од истражувачите покажала дека станува збор за меторити од Марс.

Научниците се надеваат дека овие камењаќе им помогнат за истражување на црвената планета како и тоа кои услови владеат на неа.

Пронајдените парчиња од метеорити од кои најголемиот тежи околу еден килограм ги воодушевиле наулниците како и колекционерите.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber