Vogue: Без анорексични манекенки под 16 години

5 мај, 20120
11

Големиот број изданија на популарното модно списание ширум светот, легендарниот Вог изјавува дека на своите страници нема веќе да објавува анорексични манекенки под 16 години.

Ана Винтер највлијателната главна редакторка на американското издание и Емануел Алт од францускиот Вог, кој ја шокираше публиката со фотосесијата на 10-ет годишното девојче, нашминкано и облечено haute couture, исто така ја потпишаа ваквата согласност.

Нашето мислење е дека навистина модата понекогаш оди предалеку, па затоа би било добро да се постави некаква кодексна рамка и морални граници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi