Загадениот воздух предизвикува главоболка

1 јануари, 20120
111

Со поредица од истражувања се стигнало до изводот дека загадениот воздух во пренаселените места директно е поврзан со честата главоболка кај населението. Во спроведеното истражување била пресметана концентрацијата на озон, азотен диоксид, јагленороден диоксид, и микро остатоците од согорување на бензинот, природниот газ и нафтата во воздухот. Потврдено е дека се зголемува бројот на хоспитализирани пациенти со најразлични главоболки предизвикани токму од преголемата загаденост на воздухот.

Судејќи според денешната состојба на воздухот што го дишиме и неговата загаденост, тој станува фактор кој создава ризик од појава на сите видови главоболки, независно од возраста и полот како и од сезоната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber