Зголеменото работно време ризично за срцето!

17 јануари, 20120
00

Луѓето кои работат средно по 11 или повеќе часови на ден се изложени  на 67% повисок ризик од срцев удар. И покрај тоа што во време на финансиска криза долгите часови работа може да се единственото решение за вас и семејството, вашата упорност и трудољубивост не секогаш е полезна за здравјето во долгорочен план.

Можеби главни виновници за тоа се стресот, недостаток на физичка активност, консумација на висококалорична и неквалитетна храна и сврзаните со ова состојби на покачена телесна тежина и метаболен синдром.  Но експертите наполно се согласни со направените изводи. Како превенција кај луѓето кои работат повеќе од 8 часа тие советуваат поголема и секојдневна употреба на грубо смелено брашно, полнозрнест и црн леб, овесна каша, трици и различните видови мусли и житарици, кои во голем степен го намалуваат ризикот од срцев удар и хипертонија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber