Зошто треба да јадете ореви?

13 јануари, 20120
1

Оревите се најздравите јатки – богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина. Јадете по 6-7 ореви на ден и збогувајте се со лошиот холестерол. Оревите содржат многу висока концентрација на полифеноли – антиоксиданси кои ја штитат компактноста на клетките и ткивата.  Освен тоа оревите се богати и со растителни влакна, ненаситени масни киселини и уште многу други полезни елементи.

Заменете го чипсот и останатите грицки со ореви што ќе се одрази многу позитивно на вашето здравје и изгледот на кожата, а освен тоа енергијата од оревите полесно се троши и не се натрупува како масни резерви, за разлика од грицките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber