Англиска пита

8 февруари, 20130
angliska pita

Потребни состојки:

За полнење:

 • 100гр млечно чоколадо
 • 100гр чоколадо за готвење
 • ванилин шеќер
 • 3 лажици густин
 • 200мл слатка павлака
 • 2 јајца

За тесто:

 • 150гр брашно
 • половина лажичка прашок за пециво
 • 50гр шеќер
 • ванилин шеќер
 • 100гр маргарин

Декорација:

 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

За полнење искршете ги на парчиња двете врсти чоколадо и мешајте на пареа со ванилин шеќер. Густинот помешајте го со две лажици слатка павлака. Во чоколадото најпрво изматете ја со миксер останатата слатка павлака и јајцата, па потоа густинот. Тестото ствете го на работна површина посипана со брашно и измесете го. Повеќе од половина од тестото развијте го во округло тавче, избодете го со вилушка и печете 12 минути на 180 степени. Останатото тесто обликувајте го во ролна и ставете го по краевите на плехот за да се добие висина од 2 сантиметри. Филот ставете го на запечената кора, вратете во рерна и печете уште 30 минути. Посипете со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit