Медено каре

8 февруари, 20130
рецепт

Потребни состојки:

 • 1кг свинско каре
 • 150гр суви сливи без коски
 • 50гр ореви
 • 100гр презла
 • 50гр путер
 • 30мл ликер
 • 10 листови нане
 • 10гр мед
 • 50гр варени бадеми
 • 50мл маслиново масло
 • малку слатка павлака
 • лажичка сол
 • лажичка бибер

Начин на подготовка:

Додадете сол и бибер на месото, исечете го во средината и наполнете со суви сливи, кои претходно стоеле во ликер со ореви и лажица мед. Месото пржете го од сите страни додека не порумени. Зеленчукот исечете го на крупни коцки и се заедно печете околу половина час на 180 степени. Кога месото е речиси печено, извадете го од рерна, премачкајте со мед и путер, ставете го во презла и продолжете со печење на иста температура. На зеленчукот додадете бадеми. Во течноста од печењето, додадете ликер, запалете да испари алкохолот, ставете павлака и послужете како сос. Исечете го месото и служете со зеленчук.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit