Бадем торта

16 февруари, 20130
torta

Потребни состојки:

  • 5 жолчки
  • 200гр шеќер во прав
  • 600гр мелени плазма бисквити
  • 100гр мелени бадеми
  • 125гр путер
  • 2дл сок од праска
  • 1 слатка павлака
  • 2 реда чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

Жолчките и шеќерот варете ги на пареа. Мелените плазма бисквити и бадеми прелијте ги со сокот и соединете и соединете со смесата. Во смесата додадете ги кремот од жолчки и шеќерот и изматен путер.

Смесата обликувајте ја во посакуваната форма. Украсете со шлаг од слатка павлака и рендано чоколадо за готвење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber