Бикот на Lamborghini

8 јануари, 20130
lamborghini

Lamborghini Embolado е екстремен спортски автомобил, кој се карактеризира со агресивен дизајн со остри и стабилни линии…

Автор е Лука Серафини, апсолвент на индустриски дизајн на Универзитетот во Парма, во Италија. Идејата за проектот настанала од сонот на дизајнерот да работи како дизајнер во Lamborghini, ни малку чудна и необична желба, со оглед дека живее Модена, само неколку километри од Sant’Agata Bolognese – индустриски центар на Lamborghini. Лука Серафини објаснува дека инспирацијата потекнува од шпанскиот фестивал, наречен “Embolado Bul”, што во превод значи бик.

Изборот на името бил првиот чекор кон создавање на овој концепт. Врз основа на димензиите на Gallardo моделот, младиот дизајнер почнал да дефинира основни линии на многу изразен и стабилен начин, давајќи сосема поразличен облик на автомобилот. Страничните површини му даваат на автомобилот софистициран и елегантен изглед…Севкупниот дизајн е заснован на “агресивноста”.

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

LAMBORGHINIJEV BLATNJAVI BIK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber