Чоколадни бадеми

20 февруари, 20130
333

Потребни состојки:

200 гр сурови бадеми,

100 гр чоколадо,

4 супени лажици какао,

1 супена лажица шеќер во прав

Начин на подготовка:

Шпоретот се загрева на 100 С. Бадемите ставете ги во тепсија, а потоа оставете ги во шпоретот да се сушат околу 30-40 минути.

За тоа време чоколадото се топи на пареа, а врз хартија за печење се исипува какаото во дебел слој. Почекајте додека бадемите не се оладат.

Бадемите се потопуваат во растопената чоколада, а потоа во какаото. Чоколадните бадеми се сервираат поросени со шеќер во прав. Уживајте во десертот!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber