Чоколадни коцки

22 јануари, 20130
cokoladni kocki

Потребни состојки:

–          170 гр маргарин

–          350 гр шеќер

–          200 гр брашно

–          100 гр мелени ореви

–          200 мл млеко

–          кесичка прашок за печиво

–          2 јајца

–          2 лажици какао

–          100 гр чоколада

Подготовка:

Пенесто изматете го маргаринот со 250 гр шеќер и жолчките. Измешајте го брашното со пецивото, па постепено додавајте го во смесата со жолчките. Полека сипете го млекото и мешајте додека смесата не се изедначи. Додајте ги оревите. Белките изматете ги во цврст снег и нив додадете ги во смесата. Печете во подмачкан плех на 200 степени.

За глазурата растопете шеќер, какао, чоколада и маргарин. Варете 5 мин со постојано мешање. Топлата глазура сипете ја врз изладениот колач и оставете нека се впие. Кога ќе се излади исечете го колачот на коцки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber