Чорба во леб

9 јануари, 20130
corba

Потребни состојки:

 • 4 лепчиња
 • 400мл павлака за готвење
 • 200гр сланина
 • 500гр праз
 • 500гр шампињони
 • 350гр вргањ
 • 100гр брашно
 • Малку црвен пипер
 • Сол
 • Бибер
 • Зачин
 • 100мл бело вино

Начин на подготовка:

Исечете ја сланината на мали коцки  и пропржете ја. Кога ќе пушти маснотија, додадете исецкан праз, па динстајте 15 минути празот да омекне. Додадете ги печурките исечени на листови и продолжете со динстање додека течноста не испари. Додадете брашно и црвен пипер, кратко пропржете, па прелијте со вино и вода или коцка супа по желба. Додадете сол и бибер, ако е потребно додадете и зачин и варете уште 10 минути. Кога чорбата ќе стане густа, истурете ја павлаката за готвење и добро измешајте. Послужете во издлабени лепчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit