Црна, бела, жолта: На која раса припаѓал Исус Христос?

25 декември, 20130
7

Иако е култна фигура во светската историја и религија веќе 2000 години, никој точно не знае како Исус Христос изгледал. И како секоја година за време на божиќните празници, така и оваа се води полемика околу тоа дали Божјиот син бил бел или некоја друга раса.

Она што сигурно го знаеме е дека бил Евреин, роден е пред околу 2000 години во Блискиот Исток, на територијата на денешна Палестина. Поради тоа, бројни историчари сметаат дека Исус Христос најверојатно изгледал како Арап.

За Керол Сван, научник од универзитетот Вандербилт која се занимава со проучување на расите, целата дебата за исусовата боја на кожа е апсолутно ирелевантна.

“Без разлика дали бил бел, црн или жолт, она што е важно е дека луѓето преку неговиот живот пронаоѓаат смисла за својот“ – вели Сван.

Foto: hdwallpapersbackgrounds.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit