Две совршени физиономии: Што е идеално за мажите, а што за жените?

12 декември, 20130
33

Двете совршени физиономии се создадени со помош на цртите на лицето на познатите и гламурозни манекенки, пејачки и актерки, а откриваат шокантна разлика кога е во прашање перцепцијата на мажите и онаа на жените.

Група мажи и жени имале задача да создадат совршено женско лице користејќи ги цртите на некои од најубавите жени во светот.

Резултатите покажале дека мажите преферираат плавуши, со полни усни и изразени јаболчници, но исто така и мал нос, помалку истакнато чело и тенки веѓи.

Од друга страна, за жените пример за женска убавина е темна коса, истакнат нос и чело, дебели веѓи и слабичко и ковчесто лице.

Овие две фотографии покажуваат колку се различни идеалите на мажите и жените кога е во прашање женското лице, а она што е интересно е дека моделите се изработени од жени на различна годишна возраст – 30 годишната Анџелина Џоли била избор на мажите, додека пак жените ја избрале 20 годишната Кара Делавињ.

lice, savršenstvo, žene, muškarci, foto Escentual.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit