Ефтин, брз и сочен колач со кокос

23 декември, 20130
21

Состојки:

За кора:

2 јајца

2 дцл млеко

1 дцл масло

100 гр шеќер

200 гр брашно

1 прашок за пециво

2 лажици какао

Фил:

1 литар млеко

1 филџан шеќер

7 лажици гриз

200 гр кокос

Подготовка:

Се вари гризот во млекото така што се остава млекото да зоврие, а потоа додаваме гриз и шеќер. Се вари на умерен оган десетина минути, се додава кокос и се остава на страна да се олади.

Сите состојки за кора ги додаваме во длабок сад и ги матиме со миксер.

Тепсијата со димензии 25х34 се подмачкува со масло и брашно, се исипува половина од смесата за кора и се пече на 170 степени околу 10 минути. Врз кората се распоредува филот, а врз него остатокот од смесата за кора. Се пече уште 15-20 минути додека не се испече втората кора.

Неопходно е колачот да се пече на умерена температура, немојте дополнително да ја загревате рерната.

Можете да декорирате со чоколадна глазура и кокос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit