Француски палачинки

6 август, 20130
22

Потребни намирници:

200 гр брашно

4 јајца

700 мл млеко

Сол

2 супени лажици масло за јадење

2 супени лажици коњак

Ги биеме јајцата со солта. Го додаваме млекото и брашното, лажица по лажица, при што мешаме бавно и внимателно, додека се прими брашното и внимаваме да не се направат грутки во тестото. На крај ги додаваме маслото и румот.

Во врела тава исипуваме по една кафена лажица масло и една мера од смесата. Пржиме од двете страни додека не се зацрвени палачинката. На секоја трета палачинка е добро да додаваме по една кафена лажичка масло на дното од тавата. Може да користите и путер.

Готовите палачинки ги подредуваме една врз друга врз широка чинија. Ги сервираме завиткани со ролна со солен или сладок полнеж.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi