Како да ги ублажите менструалните болки?

29 декември, 20130
3

Приближно 50% од сите жени чувствуваат болка во текот на првите 1-2 дена за време на менструацијата. Истражувањата покажуваат дека 1 од 10 жени доживува толку силна болка, што не е во состојба да се справи со секојдневните обврски. Па ајде да не ја толерираме оваа болка, туку да се избориме со неа!

Како да се бориме со оваа болка и да се радуваме целосно на секојдневието?

– Хранете се правилно. Обидувајте се да јадете помали порции, почесто.

– Намалете го внесувањето на сол и кофеин во овој период. Подобро е да не се акумулираат течности во организмот. Кафето го подобрува тонусот и крварењето се зголемува.

– Научете да се опуштите. Не заборавајте да дишете длабоко. Ставете топла крпа на стомакот. Топлината може да помогне за ублажување на болката.

– Сексот е многу добар помошник во тоа време на месецот. Покрај тоа, тој е одлична превенција и третман на менструалните болки.

– Пробајте и некој од познатите лекови со спазмолитично дејство. No spa е пример за лек без рецепт, што ги олеснува грчевите и успешно делува кај болен циклус и други стомачни болки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit