Колач од бадеми и лимон

30 декември, 20130
27

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 225гр путер

* 225гр шеќер

* 4 јајца

* 50гр брашно

* 225гр мелени бадеми

* 1 кора и сок од 1 лимон

ЗА СИРУПОТ:

* сок од 1 лимон

* 50гр шеќер

ПОДГОТОВКА:

  • Загреjте ја рерната на 160 степени.
  • Калапот за печење подмачкајте го и наросете го со брашно.
  • Со миксер изматете ги путерот и шеќерот. Продолжете да матите додавјаќи едно по едно јајце. Додадете ги мелените бадеми, кората од лимон и сокот.
  • Ставете го тестото во калапот и печете 50 минути.

ЗА СИРУПОТ:

  • Варете го шеќерот и сокот од лимон на тивок оган. Мешајте додека шечерот не се стопи.
  • Топлиот сируп ставете го врз топлиот колач а потоа оставете го да се олади најмалку 20 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit