Колачиња од чоколадо, ореви и плазма

4 март, 20130
kolac

Потребни состојки:

  • 450гр путер
  • 240гр чоколадо за готвење
  • 500гр шеќер
  • 6 јајца
  • 30гр какао
  • 270гр брашно
  • 150гр мелени или ситно сецкани ореви
  • 50гр мелена плазма

Начин на подготовка:

Стопете ги заедно путерот и чоколадото.

Во еден поголем сад ставете брашно, какао, ореви и плазма.

Јајцата и шеќерот убаво изматете ги. Во изматените јајца додадете растопено чоколадо и путер, помешајте па додадете ги сите суви состојки. Нежно помешајте и прелијте во тава обложена со хартија за печење.

Оставете во тава околу 15 минути да се создаде тенка кора, а потоа печете во загреана рерна на 180 степени околу 12 минути.

Оставете колачот да се олади, потоа послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber