Лава мафин – совршениот десерт

8 март, 20130
11

Потребни состојки:

–      250 гр путер

–      300 гр шеќер

–      6 јајца

–      кесичка ванилин шеќер

–      130 гр брашно

–      250 гр темна чоколада

–      путер за подмачкување

Подготовка:

Путерот пенесто изматете го со шеќерот, а потоа додајте ги едно по едно јајцата со непрекинато мешање. Кога смесата убаво ќе се соедини ставете го ванилиниот шеќер, брашното и растопената чоколада. Убаво намрсете ги и набрашнете ги калапите за мафини и сипете ја смесата. Ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 степени, 10 минути. Испечените мафини оставете ги во калапите да се изладат, а потоа извадете ги.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber