Мафијаши планираат да го убијат папата!

14 ноември, 20130
5

Мафијата планира да го убие актуелниот поглавар на Римокатоличката црква, папата Фрањо, предупредуваат од италијанското обвинителство, додавајќи дека причината е активната борба на папата против криминалот.

Според зборовите на калабрискиот обвинител Николе Гратериа папата предизвикал револт помеѓу редовите на организираните криминални групи но и поединци кои во Ватикан се осомничени за незаконско делување.

“Штом стапи на должност папата го отстрани Готиј Тедешија од челната позиција на Ватиканската банка, а потоа го примора и кардиналот Бертонеа да се повлече во пензија поради сомнеж дека бил вмешан во корупција и со тоа папта се ставил во мошне опасна ситуација што може да го чини живот“ – изјавил Гратери, додавајќи дека папата има такво обезбедување, што на мафијашите ќе им биде многу тешко да ја постигнат својата цел.

Foto: AP/Tanjug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit