Мафини со кокос

19 јануари, 20130
mafini so kokos.php

Потребни состојки:

 • 150гр шеќер
 • 120гр путер
 • 2 јајца
 • 300гр брашно
 • 100гр кокосово брашно
 • 250мл млеко
 • Кора од еден лимон
 • 2 лажици какао
 • 1 лажица бадемово масло
 • Прашок за печиво
 • Ванилин шеќер
 • 50гр кокос

Припрема:

Во посебен сад матете ги путерот и шеќерот со миксер и постепено додавајте ги јајцата едно по едно. Во оваа смеса додајте го прашокот за пециво, брашното, кокосовото брашно, кората од лимон, бадемовото масло, какаото и млекото, па мешајте се додека смесата не се соедини.

Ваа приготвената смеса сипете ја во калап за мафини кој претходно сте го намрсиле со путер. Печете на температура од 180 степени целзиусови околу 30тина минути.

Извадете ги мафините од рерна, послужете ги во чинија за сервирање и врз нив посипете кокос. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit