Мал гениј: Има само 7 години, а веќе е сопственик на ресторан

12 ноември, 20130
3

Сопственикот на новоотворениот калифорниски ресторан “Рајланд“ е седумгодишниот Рајланд Голдман кој уште од својата трета година размислува за овој бизнис. Овој ресторан работи одлично и сопственикот би сакал да го прошири работното време, но родителите не му дозволуваат.

Кога семејството се преселило, Рајланд конечно ја согледал својата шанса. Го набљудувал секојдневно местото каде се доселиле и сватил дека голем дел од соседите поминуваат покрај нивната куќа. И едноставно поскал на сите да им продаде ручек.

Бен и Бери Голдман сепак сметаат дека е прерано момчето на овие години да носи ваква голема одговорност, па му дозволиле да го отвара својот ресторан само за викенд.

И така секој викенд Рајланд пред својата куќа ги нуди неговите мафини, бисквити, колачиња и сокчиња кои сам ги направил, како и млеко и кафе за минувачите.

Половина од својата печалба тој ја подарува на училиштето за да се купи нова технологија која ќе ја користат неговите соученици.

Printscreen: NBC

Printscreen: NBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit