Meлина знае: Видови на храна кои треба да ги избегнете и нивна замена

5 јули, 20130
m2

Драги мои, во прилог на сето она што го зборував за храната и диетите, денес ќе направам едно мало заокружување, на тоа што е лош избор на храна, а со што би можеле истиот да го замените.

Лош избор:                                                     Наместо тоа, јадете:

Полномасно млеко                                         Обезмастено млеко

Бел леб                                                             Интегрален леб

Сладолед                                                          Шербет од плодови

Туна во масло                                                  Туна во вода

Крекери                                                            Интегрални крекери

Крофни                                                             Интегрални колачиња без шеќер

Цели јајца                                                         Белки од јајца

Сирење                                                             Обезмастено сирење

Овошје во конзерва                                         Свежо овошје

Шеќер и слатки                                                Натрен

Поховано пилешко                                          Пилешки стек на скара

Кременадли                                                      Бифтек

Путер                                                                Маслиново масло

Мајонез                                                             Обезмастен мајонез

Помфрит                                                           Компир во фурна

 

Како што може да се забележи сета храна која е лош избор има свој супститут, на тој начин преку мали измени може да направите многу за Вас.

До нашето наредно дружење

Ве сака,

Мелина

Melina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksiEskişehir Odunpazarı Escort Işıltı