Најшокантното откритие за газираните пијалоци досега!

14 ноември, 20130
18

Новото откритие покажа дека газираните пијалоци го менуваат мозокот така што делуваат на начинот на однесување.

Редовната конзумација на газирани пијалоци полни со шеќери може драстично да влијае на мозокот, сметаат експертите. Најновата студија открива дека честата конзумација на газирани пијалоци води до хиперактивност и промена на протеините во мозокот.

Слични промени, како што објаснуваат научниците се случуваат и при болести како карцином или Алцхајмерова болест. Иако истражувањето е спроведено со експериментални животни, научниците сепак веруваат дека шеќерот во газираните пијалоци слично делува на човечкиот организам.

Поради сите овие причини, научниците советуваат почесто да се пие вода, а да се намали конзумацијата на газирани пијалоци до минимум.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit