Најубавите плажи на Балканот

5 декември, 20130
plazi

Сигурно се прашувате кои се најубавите плажи на Балканот. Изберете ги најубавите летувалишта во регионот за одмор. Ви ги претставуваме најубавите 8 плажи, кој никого нема да го остави рамнодушен.

Плави Хоризонти, Црна Гора – Сместени се на крајот од долината Пржно. Плави хоризонти е скриена плажа на овој мал залив. Финиот песок се простира на 300 метри, а од двете страни е опкружена со карпести висорамнини. Морето е чисто и плитко, што значи дека ќе ви биде потребно некое време да отидете доволно далеку како би можеле да пливате.

Лубенице, Хрватска – Оваа бела каменеста плажа е сместена во заливот во близина на селото Лубеница на Хрватскиот остров Цреса. Опкружена е со стрмни карпи и им обезбедува на посетителите мир и тишина. Меќутоа, постоењето на карпи значи дека до плажата можете да стигнете на 2 начина, или со чамец или преку стрмните и остри карпи.

Златни песоци, Бугарија – Една од најатрактивните дестинации за поголем дел туристи од цела Европа и една од најубавите плажи на Црното Море, се наоѓа на неколку километри од Варна. Плажата стекнала популарност благодарение на широките песочни предели со прифатливи цени. Иако самата плажа е преубава, водата на Црно Море и не е така импресивна. Морето е чисто, ама е темно, нема солена арома во воздухот, така да немате осет дека се наоѓате на море.

Плажа Ксамил, Албанија – Малото приморско село Ксамил има убави песочни плажи а се наоѓа во јужна Албанија. Преку водата постојат неколку мали островчиња, од кој секој има сопствен бар. Островчињата не се далеку од копното. Водата е чиста, не е премногу ладна а не е ни длабоко. Предност е што скоро никогаш нема гужва и затоа може да биде причина таму да го поминете својот одмор.

Краљичина Плажа, Црна Гора – Оваа плажа се наоѓа на само 1 километар од познатото место Чањ во Црна Гора, а го добила името по кралицата Марија Караџорџевич која овде го поминувала летото. Оваа плажа има 120 метри префинет златен песок, украсен со чемпрес и маслинки како и тиркизно плаво море.

Златни Рат, Хрватска – Златни Рат е една од најубавите плажи на Јадранот. Сместена е на јужната обала на островот Брач во близина на градот Бола. Оваа плажа ви дава осет како да има свој сопствен живот. Опкружена е со чиста, ладна вода и убав мирис на борови. Мешавината на ароми од солта и боровите ќе ве прати каде и да отидете.

Дерми, Албанија – Дерми можеби не е стилизирано место, али секако нуди единствен рустичен шарм. Ова јужно албанско село се наоѓа на 3 саати возење од Тирана, а покрај главната плажа постојат и оние кои се малку подалеку, ама па затоа се и многу поубави.

Ада Бојана, Црна Гора –  Ада Бојана се простира на 3 километри и е една од најпопуларните црногорски дестинации. Се наоѓа на речен остров опкружена од двете страни: реката Бојана од една страна и Јарданското море од другата страна. Овој остров е познат по 2 работи: по најголемата нудистичка колонија во земјата и по најдобрите ресторани со морски плодови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit