Невидено безобразие: Група мајки на Фејсбук исмевале деца со посебни потреби!

13 ноември, 20130
9

Група жени на Фејсбук исмевале деца со посебни потреби чии фотографии ги наоѓале и симнувале од туѓи профили. Нивните разговори стигнале во јавноста која е згрозена од начинот на кој мајките разговарале за овие дечиња.

Замислете да најдете фотографија од своето дете на некоја Фејсбук страница со коментар: “Нели е одвратно?“ или “Толку е грдо што е смешно!“.

Баш на такви и слични инто описи и коментари налетале родителите од Феникс чии деца станале предмет на исмевање и саркастични коментари.

Исмевањето на Фејсбук не е никаква новост, активност позната како форма на насилство, особено помеѓу тинејџерите. Но сепак овој случај се издвојува од останатите бидејќи се вклучени жени, кои и самите се мајки, а од другата страна, оштетените се дечиња со посебни потреби кои никако не заслужиле вакво нешто.

Се станало уште посурово кога работата станала лична, а тоа и се случило на една американка која на Фејсбук нашла објавена фотографија од нејзиното дете. Коментарите биле сурови, а до сликата од своето двегодишно момче била поставена карикатура од цртаните филмови, со кои го споредувале.

И за да биде уште поодвратно, децата кои биле предмет на исмевање се хендикепирани дечиња, со специјални потреби. Дали сте виделе поголемо безобразие???

Printskrin: Youtube/The Hollywood Gossip

Printskrin: Youtube/The Hollywood Gossip

httpv://www.youtube.com/watch?v=645zukQa7Xo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit