Оризов крем со малини и бадеми

3 јануари, 20130
blag oriz

Потребни состојки:

  • 200гр ориз
    500мл млеко
    500гр малини
    100гр мед
    60гр бадеми

Начин на подготовка:

Млекото и оризот ставете ги да се варат на тивок оган. Кога ќе се свери, додадете го медот.

Откако готовиот десерт ќе се олади, распоредете го во соодветни садчиња. Гарнирајте со малини, а по избор можете да додадете и други мали плодови.

Преполовете ги бадемите на два дела и запечете ги во сува тава. На крајот украсете го кремчето со нив.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber