Пекол во Киев: 350 000 демонстранти, солзавец и шок бомби!

2 декември, 20130
3

Во Киев и покрај забраната за јавно собирање сеуште трае масовниот проевропски протест, во текот на кој се случија неколку конфликти, полицијата употреби солзавец и шок бомби, а повеќе од 100 лица биле повредени, вклучително полицајци и новинари.

Во Киев поради одлуката на власта да не потпише согласност за присоединување кон ЕУ, се собрале околу 350 000 души, а конфликтите синоќа се случувале наблизу до претседателската палата каде полицијата употребила солзавец и шок бомби со цел да ја разбие групата демонстранти кои фрлале камења.

Демонстрантите ја бараат оставката на Виктор Јануковиќ и нови избори, а лидерот на опозиционата партија Арсениј Јачењук изјавил дека во понеделник протестите ќе се одржуваат пред Владата и дека од парламентот ќе се бара гласање за доверба на владата.

Протестите во Украина почнаа пред една седмица кога Јануковиќ ја суспендира подготовката за потпишување согласност за присоеднивање кон ЕУ и изјави дека ќе го обнови активниот дијалог со Москва.

Foto: AP/Tanjug

Foto: AP/Tanjug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit