Петиција за спас: Престанете да јадете кучиња!

11 јуни, 20133
5

Монструмозниот начин на убивање кучиња кој ден денес се применува во Кина и јужна Кореја ги надминува сите граници кои нормален човек може да ги поднесе – пред да ги фрлат во казан со врела вода, најпрво ги претепуваат до смрт бидејќи веруваат дека месото од измаченото животно е повкусно.

Овие луѓе ги убаваат кучињата така што ги варат, а претходно ги претепуваат! Алтернативно ги бесат. На крај од целиот тој процес им го кршат черепот. После тоа ги подготвуваат за јадење.

Праксата вообичаена за Кина и јужна Кореја, од каде потекнуваат овие фотографии се резултат од верувањето дека месото е повкусно ако животното страда, како и дека особата што го јаде тоа месо станува помажествена.

Само во јужна Кореја годишно се убиваат над два милиони кучиња кои се одгледуваат на фарма или се откупуваат од сопственици кои не знаат што ќе се случи со животните или пак не ги интересира.

Во светот е активирана петиција за спречување на ова дивјаштво. Овде можете да ја потпишете петицијата.

http://www.causes.com/actions/1665543-nobody-touch-the-dog-stop-dog-cruelty-and-tortures-in-china?open_inviter=true

ludi svet pas

 

3 comments

 • el

  13 јуни, 2013 at 16:43

  OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO PLEMETO KINESKO I KOREJSKO!!! daj Boze site vo pekol da gorat!

  Reply

 • cedomir

  13 јуни, 2013 at 14:42

  bolni kopilinja

  Reply

 • Biljana

  12 јуни, 2013 at 19:31

  STOP THIS TORTURE!!!!DOGS ARE FAMILY,THEY ARE NOT FOR EATHING!!!!!!!!!!!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi