Почина најстарата жена во светот

13 јануари, 20130
koto
Кото Окубо, родена на 24 декември во 1897 година, стана најстарата жена во светот во декември минатата година, откако во САД, на 114 години, починала дотогаш најстарата жена.

Во јапонскиот град Кавасаки, денес на 115 години, починала најстарата жена на светот, соопштиле градските власти.

Кото Окубо, родена на 24 декември 1897 година станала најстарата жена на светото откако во декември минатата година, откако на 114 години починала дотогаш најстарата жена.

Окубо починала во домот за старци, каде често била посетувана од својот син.

Најстариот маж на светот Џиромон Кимура има 115 години и исто така живее во Јапонија, во градот Кјото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber