Природен витраж: Живописните езера во Сан Франциско

30 декември, 20130
15

Соланата е создадена за индустриско производство на сол. Овој процес бара неколку езера за испарување каде водата се префрла од едно во друго, се додека последното езеро во низата не стане сосема заситено од растворените соли.

Целиот процес на испарување започнува во пролет, а солта од последното езеро се вади во есен во процесот кој се нарекува берба на сол.

Микроорганизмите кои живеат во солените езера се одговорни за нивната боја која варира од сина па се до розова.

Foto: printsceen / maps.google.com

httpv://www.youtube.com/watch?v=qryqRVQHXkI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit