Првиот сајбер миленик: Научниците направиле куче робот

4 март, 20130

Компанијата Boston Dinamik  направила куче робот, кој може да фрла блокови, а проектот е моментално во завршна фаза на тестирање, а се планира наскоро да биде користен од страна на американските маринци.

Со оглед на тоа дека може да фрла големи блокови, веројатно ќе може истото да го прави и со бомбите на фронтот, а примерната намена била извидница.

Со овие проекти кои се повеќе напредуваат лесно можеме да ја замислиме иднината како што изгледа во некои научно фантастични филмови каде роботите го превземаат светот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber