Руски блинчики со лосос

17 јануари, 20130
blini

Потребни состојки:

За блинчики:

 • 160гр компир
 • 2 јајца
 • 15гр путер
 • малку прашок за пециво
 • сол
 • морско оревче
 • масло

За прелив:

 • 100гр чаден лосос или мала тегла кавијар
 • 3 лажици кисела павлака
 • лажица лук
 • сол

Начин на подготовка:

Сварете го компирот и испасирајте го. Додадете путер, јајца, сол, морско оревче и прашок за пециво, па се добро измешајте. Со лажица извадете ја смесата од компирот и пржете на врело масло од двете страни. Подготвените блинчики исцедете ги на кујнска хартија и ставете ги на чинија за служење. Ситно исецканиот лосос или кавијар помешајте го со павлака, лук и соја, па прелијте ги блинчиките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit