Шарена торта

4 јануари, 20130
sarena torta

Потребни состојки:

За кора:

 • 6 јајца
 • 240мл масло
 • 600мл јогурт
 • 180гр брашно
 • кесичка и половина прашок за пециво
 • една и пол лажичка сол
 • 2 лажички црвен пипер
 • 100гр сварен спанаќ

За фил:

 • 300гр сирење
 • 2 варени јајца
 • 200мл мајонез
 • лажица сенф
 • малку бибер
 • 300гр сецкана салама
 • малку магдонос

За декорација:

 • 2 чаши кисела павлака
 • 100гр кашкавал

Начин на подготовка:

Изматете две белки, па додадете две жолчки, третина масло, третина јогурт, третина брашно, прашок за пециво и пола лажичка сол. На ист начин направете уште две кори од кои во една ќе додадете црвен пипер, а во другата спанаќ. Корите печете ги во правоаголна тава. Од преостанатите состојки направете фил. Прво филувајте ја жолтата кора, преку неа ставете црвена и завршете со зелена. Тортата премачкајте ја со кисела павлака и посипете со рендан кашкавал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber