Шумски мафини

13 февруари, 20130
cream-cake

Потребни состојки:

За мафини:

 • 100гр путер
 • 250гр пире од костен
 • 2 јајца
 • 75гр шеќер во прав
 • 125 брашно
 • 2 лажици прашок за пециво

За крем:

 • 250гр пире од костен
 • 2 лажици млеко
 • 100гр шеќер во прав
 • кесичка ванилин шеќер
 • 2 лажици рум
 • 500мл слатка павлака
 • 12 коцки чоколадо

За декорација:

 • 12 варени костени
 • лажица путер
 • 50гр шеќер

Начин на подготовка:

Растопете го путерот, тргнете од оган, додадете пире од костени, па измиксирајте. Потоа измешајте јајца и шеќер да добиете изедначена смеса. Додадете брашно измешано со прашак за пециво, добро измешајте и со оваа смеса полнете ги калапите за мафини, но до половина. Потоа ставете коцка чоколадо, па наполнете ги калапите до крај. Печете 20 минути на 180 степени. За крем, пирето од костен помешајте го со млеко и испасирајте. Соединете со шеќер, ванилин и рум. Цврсто изматете слатка павлака и соединете со пире од костен. Смесата ставете ја во шприц за колачи и филувајте ги оладените мафини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi