SSC TUATRA NOVITETI – Со претенции да биде најбрз во светот!

2 мај, 20130
6

Bugatti Veyron 16,4 SuperSport сеуште е најбрзиот автомобил во светот, но новиот SSC е на пат да постави нови рекорди и да ја преземе челната позиција…

Нивниот Ultimate Aero наскоро би требало да биде заменет од новиот ултра спортски Tuatra, кој е најавен уште во 2011 година.

Иако концептот за Tuatra го видовме уште пред 2 сезони и SSC тврди дека продале десетина примероци, ни еден ваков автомобил сеуште не е симнат од нивната производна трака.

SSC деновиве ја објави веста дека е завршено тестирањето на новиот V8 мотор кој ќе биде вграден во Tuatra моделот. Toj 6,9 литарски бензинец ќе овозможи за автомобилот 1350 кс и 1733 обороти, а она што е поинтересно е дека неговата моќ со одредени модификации лесно може да ја надмине границата од 1700 кс.

SSC TUATARA NOVITETI

SSC TUATARA NOVITETI

SSC TUATARA NOVITETI

SSC TUATARA NOVITETI

SSC TUATARA NOVITETI

SSC TUATARA NOVITETI

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi