Супер десерт готов за половина час: Вкусна бајадера со ванила и лешници

26 ноември, 20130
19

Состојки:

100 гр путер

50 гр шеќер

2 лажици какао

250 гр мелени бисквити

100 гр сецкани лешници

50 гр сок од портокал

400 мл млеко

1 пакетче пудинг од ванила

2 лажици шеќер

50 гр путер

Глазура:

100 гр чоколада

30 гр путер

Малку вода

Подготовка:

Пенасто се мати путерот и шеќерот. Се додаваат бисквитите, пржените лешници, какаото и сокот од портокал, а потоа се добро се меша. Калапот се обложува со хартија за печење и се става смесата со бисквитите. Пудингот се раствара во малку млеко и се вари со остатокот од млекото и шеќерот. Во оладениот пудинг се додава путер и добро треба да се измати. Пудингот се додава врз темниот слој и се прелива со глазурата од чоколадо (на пареа се топи чоколадата со путер и малку вода). Бајадерата откако ќе се олади се сече на коцки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit